سه راهکار برای تقویت مهارت سخرانی (راهکار سوم)

در دو قسمت قبلی به دو مهارت سخنرانی یعنی ایجاد هیجان در موضوع و داستان گویی پرداختیم. در این مطلب به سومین مهارت سخنرانی و یکی از مهم ترین آن ها یعنی مهارت کاربردی ساختن سخن می پردازیم.

یکی از مهم ترین مهارت‌های سخنرانی برای هر سخنران، ایجاد جذابیت در سخنرانی است و در مجموعه مقالات مربوط به مهارت سخنرانی و طراحی سخنرانی  و همچنین طراحی سخنرانی و فیلترهای ذهنی مخاطب به این موضوع پرداختیم که چطور یک سخنرانی را طراحی کنیم و مهارت ضروری برای طراحی یک سخنرانی چیست.

 

بیشتر بخوانید: سه راهکار برای تقویت مهارت سخرانی - راهکار دوم

 

3 مهارت سخنرانی برای داشتن سخنرانی بهتر

 

 مهارت کاربردی ساختن موضوع سخنرانی

 

اگر یک سخنرانی بسیار هیجانی باشد و در آن داستان های جذابی گفته شود اما برای ما کاربردی نداشته باشد. ما به آن گوش نمی دهیم. یکی از مهمترین مهارت‌های سخنرانی، کاربردی کردن موضوع می‌باشد. تصور کنید سخنرانی را که پر از مطالب علمی و به‌روز و برخی فکر می کنند هر چقدر تخصصی تر صحبت کنند سخنرانی بهتری خواهند داشت. اصطلاحات مشکل علمی و درنهایت .... مخاطب با این همه مطالب نمی‌تواند ارتباطی برقرار کند و درآخر اگر هم چیزی به یادش مانده باشد یک مشت تصطلاحات خواهد بود که هیچوقت استفاده‌ای نکرده است و شاید از شرکت در چنین سخنرانی پشیمان نیز شده باشد.

ساده و روان بگویید تا مخاطب را به سمت خود جذب نمایید. مطالب سخنرانی باید به گونه‌ای تهیه گردند که مخاطب در انتها بتواند از صحبت‌های ارائه شده نتیجه‌ای بگیرد و آنها را به صورت عملی در کار، زندگی، تحصیل و... پیاده‌سازی نماید.

یک روش بسیار بسیار عالی برای استفاده از این مهارت سخنرانی روش Call To Action است. در این روش سخنران در انتهای صحبت، دقیقاً کاری را که مخاطب باید انجام دهد را به طور واضح بیان می‌کند و او را به اقدام عملی دعوت می‌نماید.

بیشتر سخنرانی‌هایی که دعوت به اقدام واضح ندارند، به زودی فراموش خواهد شد و مخاطب احساس خواهد کرد که چیزی از صحبت مفید نبوده است.

برای کاربردی سازی سعی کنید از گفتن کلمات انتزاعی و دور از ذهن خودداری نمایید و از کلمات مملموس و واضح استفاده کنید تا دقیقاً مشخص باشد منظور شما چیست.

در آخر باید گفت  برای ایجاد جذابیت در صحبت خود حتماً به کاربردی سازی موضوع دقت نمایید و مخاطب را در نحوه و روش استفاده عملی از  صحبت، راهنمایی کنید.

 

سالن گردی


برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید