معرفی کتاب هوش هیجانی اثر دکتر دانیل گلمن

در مطالب قبلی در رابطه با هوش هیجانی صحبت کرده ایم. بسیاری از متخصصان معتقد هستند هوش هیجانی یکی از مهم ترین هوش هایی است که هر انسان می تواغند آن را در خود تقویت کند. در این مطلب به معرفی کتابی به اسم هوش اجتماع نوشته دکتر دانیل گلمن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: راهکار هایی برای برگزاری همایش موفق - سمت سوم

دکتر دانیل گلمن، در کتاب هوش هیجانی حقایق شگفت‌انگیزی را بر ما آشکار می‌کند. از جمله این‌ که: ایجاد روابط خوب با دیگران، به ما روحیه می‌بخشد و ضامن سلامتی ماست، در صورتی که روابط بد و خصمانه موجب مسموم‌ شدن جسم و جان ما می‌شود.

 

اصلی ترین مواردی که در کتاب هوش هیجانی آورده شده در رابطه با موفقیت و شادمانی ما در زمینه شغل، ازدواج و خانواده و به طور کلی در زندگیاست که این موارد  بستگی حیاتی به رادار عاطفی‌مان و سایر مهارت‌هایی دارد که دانیل گلمن در کتاب هوش هیجانی به توصیف آن‌ها می‌پردازد.

همچنین محور اصلی کتاب بر پایه این سوال است:

هوش هیجانی چیست و چگونه می‌توانیم آن‌ را در خود و دیگران تقویت کنیم؟

 

کتاب هوش هیجانی به صورت کامل ، واضح و قابل فهم به شرح این سوال می پردازد.  در پاسخ این سؤال نکات حیرت‌انگیزی وجود دارد که دانستن آن‌ها برای افراد مشاغل مختلف، متخصصان بهداشت و سلامتی، عشاق، مسئولین آموزش و پرورش، رهبران جامعه و همه کسانی که زندگی روزمره غنی، پربار و سرشار از آرامش طلب می‌کنند سودمند است.

نویسنده کتاب هوش هیجانی کیست؟

نویسنده کتاب هوش هیجانی دکتر دانیل گلمن روانشناس آمریکایی و از دانش‌آموختگان دانشگاه هاروارد است. گلمن با نوشتن کتاب هوش عاطفی معروف شد.

 

هدف این نویسنده از نوشتن کتاب هوش هیجانی ظهور علم جدیدی است که سرشار از بینش و خردمندی‌های ارزشمند راجع به روابط انسانی ما در دنیای کنونی است. اساسی‌ترین کشفی که در این علم جدید صورت گرفته این است که مغز انسان، برای ایجاد رابطه و پیوند با دیگران، مداربندی شده است.

 

قسمتی از کتاب هوش هیجانی

 

هر قدر رویدادی مهم و برجسته‌تر باشد، مغز توجه بیشتری به آن نشان می‌دهد. دو عامل که واکنش مغز را به واقعیتی بالقوه، مانند یک فیلم، تقویت می‌کنند، یکی شدت ادراکی و دیگری لحظات احساسی قوی مانند جیغ و گریه است. جای تعجب نیست که بسیاری از فیلم‌ها، با نمایش صحنه‌های جنجالی و پرآشوب، مغز را به کار وا می‌دارند. از سوی دیگر تولید پرده‌های غول‌پیکر تلویزیونی برای جذب هزاران تماشاگر در آن واحد، شدت ادراکی را مد نظر دارد...

سالن گردی


برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید